Siedem życzeń

Książka ‘Siedem życzeń‘ (https://www.taniaksiazka.pl/siedem-zyczen-agnieszka-krawczyk-p-1575249.html) zabiera nas w podróż do czasów młodości i do momentu przygotowań do świąt. Dla każdego ten okres kojarzy się z czymś innym, ale każde wspomnienie łączy to, że chwile spędzone podczas przygotowań to zawsze rodzinne momenty. Nawet jeśli czasem są one chaotyczne, ponieważ goni czas a końca przygotowań nie widać, to siadając przy stole, każdy ma poczucie, że ma swój wkład w organizacji świąt. I właśnie to chce przypomnieć ta powieść, że pomimo tempa, z jakim aktualnie biegnie świat, nie należy przestawać czerpać przyjemności z takich drobnych rzeczy. Czasami warto się na chwile zatrzymać i docenić to, co się ma, bo potem może być już za późno.

Przygotowania do świąt

Babcia Agnieszka rozpoczęła przygotowana malutkiego pensjonatu w miejscowości Piękna Góra, do pomocy zaangażowała swojego wnuka. Pomimo tego, że nikt nie zarezerwował na ten czas pokoju, chcą stworzyć w całym budynku klimat świąteczny. Nawet jeśli nikogo innego nie będzie, to chcą dla samych siebie stworzyć niezapomniane święta Bożego Narodzenia. Za oknem jest już biało, ale śnieg nie ustępuje i nadal pada. Sytuacja na drogach robi się coraz trudniejsza, przez powstające zaspy większość dojazdów zostaje zamknięta, na domiar złego prąd w całej okolicy zostaje odcięty.

Wbrew początkowym ustaleniom w pensjonacie zatrzymuje się na święta kilka rodzin. Babcia Agnieszka znowu ma mnóstwo pracy, ale niezmiernie się z tego cieszy. Dom wypoczynkowy zaczyna się ożywiać, w oknach palą się światła a wewnątrz nie słychać już dokuczliwej ciszy, ale wypełnia go dźwięk rozmów oraz śmiech. Pomimo że rodziny wynajmujące pokoju znalazły się tu przez przypadek, na czas świąt postanawiają spróbować nawiązać ze sobą kontakt. I pomimo początkowych oporów wkrótce wszyscy angażują się w rozmowy, w których pomimo strachu co przyniosą nowe dni słychać nadzieje na lepsze jutro.

Los wybrał im święta, inne niż sobie to zaplanowali. Czy uda się im mimo tej zmiany poczuć magie świąt? Czy zrozumieją, co jest najważniejsze w tym czasie?

Kilka rodzin, kilka historii połączonych przez jeden pensjonat.